A 39. Danubia-Adria Szimpózium fókuszában a kísérleti mechanika területén történő fejlesztések álltak. A háromnapos eseményen az Econ szerkezetelemző mérnök kollégájának, Aninger Andrásnak az előadását is meghallgathatták az érdeklődők „A Shore A keménység és hiperelasztikus paraméterek kapcsolatának numerikus vizsgálata különböző gumitípusok esetében” témakörben.
A DAS (Danubia-Adria Kísérleti Módszertani Társaság, avagy Danubia-Adria Society on Experimental Methods), 1983-ban alakult. A szakmai szervezet célja a kísérleti mechanika népszerűsítése, amely a módszerek fejlesztésétől az alkalmazási módokig minden szempontot magában foglal a termékek és folyamatok minőségének javítása és új oktatási modellek kidolgozása érdekében. E cél eléréséhez a DAS ösztönzi az egyetemek és más műszaki és tudományos társaságok oktatóinak és kutatóinak tapasztalat- és eszmecseréjét; valamint többoldalú technológiai együttműködési területeket kíván kialakítani a különböző országok kutatói és technikusai között. A Társaság a kölcsönös tudományos előnyök hozzájárulása és megerősítése érdekében minden évben éves szimpóziumot szervez „A kísérleti mechanika módszereinek és alkalmazásainak fejlesztése” címmel. A Danubia-Adria Szimpózium elsősorban a kísérleti mechanikára összpontosít, ezért olyan előadások kerülnek fókuszba, amelyek a tudományos elemzésben bármilyen kísérleti mechanikai technikát tartalmaznak.
2023-ban a szimpózium szervezését a Gépipari Tudományos Egyesület (GTE) vállalta, az elnöki tisztséget pedig Dr. Kossa Attila, a BME Műszaki Mechanikai Tanszékének helyettes vezetője töltötte be. A rendezvény fő témakategóriái a szerkezeti analízis, az anyagmodellezés, a biomechanika, a műszerek, a kísérleti mechanikával kombinált numerikus módszerek és az ipari projektek voltak.
Econ a Danubia-Adria Szimpóziumon
Örömünkre szolgált, hogy az idei DAS konferencia változatos témái között Aninger András, az Econ Engineering szerkezetelemző mérnöke is előadást tartott „A Shore A keménység és hiperelasztikus paraméterek kapcsolatának numerikus vizsgálata különböző gumitípusok esetében” címmel. A témát mintegy 40 résztvevő hallgatta figyelemmel, majd az előadás után több érdeklődés történt és személyes beszélgetések is zajlottak, mind Ph.D. hallgatók és egyetemi professzorok, mind szakmai cégek képviselői részéről.
Az Econ témához kapcsolódó COMPOMER kutatási projektjének egyik célja a nagy pontosságú anyagparaméter-illesztés módszertanának kidolgozása, kifejezetten a hiperelasztikus konstitutív modellekkel jellemezhető gumiszerű anyagokra vonatkozóan. A koncepció magában foglalja a rendelkezésre álló mechanikai vizsgálati információk, például a Shore A keménység, valamint az egytengelyű húzó- és nyomóvizsgálatok automatikus előfeldolgozását a lehető legjobb elméleti modell kiválasztásához.
Aninger András előadásának angol nyelvű kivonata ide kattintva olvasható!