Pályázati beszámoló – 2021

Segíthetünk?

TÁJÉKOZTATÁS A KFI-112 PÁLYÁZATI MUNKA IDŐKÖZBEN ELÉRT EREDMÉNYEIRŐL

Az eCon Engineering Kft. és az Infominero Kft. által alkotott konzorcium közösen dolgozik a 2018-1.1.2-KFI pályázati konstrukcióban elnyert „Mesterséges intelligenciával támogatott modellezési eljárások fejlesztése légcsavar és sárkányszerkezet együttműködésének optimalizálására” című projekten, melynek keretében az elmúlt hónapokban több jelentős mérföldkövet is teljesítettünk.

A projekt összköltsége meghaladja a 366 millió forintot, melyhez 244 millió forint támogatást nyújtott a Magyar Állam az NKFI Alapból.

A fejlesztendő áramlástani és szilárdságtani optimalizációs eljárás egyik sarokköve egy háromdimenziós hatásokat is figyelembe vevő, azaz 3D-korrigált Virtuális Légcsavar Modell („3D-corrected Virtual Blade Model” – 3D-VBM) alkalmazása a kisrepülőgépes áramlástani szimulációk során. Az elmúlt időszakban a 3D-VBM modell kifejlesztéséhez vezető út két jelentős célját is elértük, miszerint sikeresen implementáltuk az alap VBM modellt egy hazai motoros vitorlázó repülőgép CFD modelljébe, illetve az Infominero Kft. sikeresen felépítette és tesztelte az első 3D aerodinamikai korrekciókat kidolgozó Mesterséges Intelligenciára (MI) épülő modellt.

Terveink szerint a motoros vitorlázó repülőgép áramlástani modelljeit valós mérési eredményekkel tudjuk majd ellenőrizni, beleértve a 3D-VBM modellt is. A repülési mérésekre a KFI-112 -es projekt harmadik munkaszakaszában kerülhet sor.

A mérési és szimulációs eredmények alapján a kiválasztott részegységet további aerodinamikai és szilárdságtani optimalizációjával élesben is teszteljük a fejlesztés alatt álló összetett optimalizációs keretrendszert. Az Infominero Kft. által fejlesztett háromdimenziós aerodinamikai korrekciókat kidolgozó MI modell prototípus tavaly sikeresen demonstrálta alkalmazhatóságát a tesztelésre szolgáló repülőgép félszárnyak esetében. Az összegyűlt tapasztalatok alapján idén év elején sikeresen megalkották az első légcsavarlapát háromdimenziós korrekcióját kidolgozó MI modellt, amely nagyon bíztató eredményekkel szolgált és bizonyította a MI ezen területen való alkalmazhatóságát és a benne rejlő további potenciált.

Közösen dolgozunk tovább, hogy sikeresen zárjuk a KFI-112 projektünk második munkaszakaszát és idén júniusban áttérhessünk a kidolgozott modellek és eljárások finomítására, illetve azok valós adatok alapján történő verifikációjára a pályázat harmadik, záró munkaszakaszában.

2021.04.08.
Zipszer Gábor projektvezető